EURO 05/07: Domaćin eliminisan! Cristiano bez uspjeha!

• 11:31 AM

Prvi dan četvrtfinalnih duela UEFA EURA je iza nas, a s obzirom na jačinu lijeve strane šešira, dva favorita su morala biti eliminisana već sada:

• Španija 2:1 Njemačka

• Portugal 0:1 Francuska (nakon penala)

Na duelu Španije i Njemačke koji smo pratili od 18:00h na uzbuđenje smo čekali čitavo prvo poluvrijeme, a na duelu Portugala i Francuske gotovo da ga nije ni bilo do penala. Cristiano je odigrao posljednju utakmicu u dresu reprezentacije na EURU, a poraz mu je vidljivo teško pao.

Njemci su u jednoj pravoj triler završnici eliminisani od Furije nakon više od 130 minuta igre ako računamo sve produžetke. Dosta se polemiše o tome da li je Elf oštećen nakon igranja rukom Marca Cucurelle u svom kaznenom prostoru. Pitanje je šta bi bilo da je tada sviran penal, koji je, po mišljenju većine fudbalskih fanova i bio.

Furija grabi ka cilju

Španija i Njemačka su nakon tihog prvog poluvremena pružili jednu sjajnu utakmicu u nastavku, te puno uzbuđenja do samog kraja utakmice koja je trajala gotovo tri sata. Tim koji predvodi Luis de la Fuente se povukao nakon što je dospio u vodstvo, i veliki dio utakmice se branio od Elfa. Ipak, Španija je šokirala Njemce i u 119. minuti utakmice postavila konačnih 2:1.

Strijelac gola za Njemačku je bio Florian Wirtz, dok su za Španiju pogađali Dani Olmo i Mikel Merino. Dosta se polemiše o suđenju, a sudija Taylor je potpuno ispao iz utakmice. Ono o čemu se najviše priča je igranje rukom Marca Cucurelle u svom šesnaestercu. Ipak, sudija je utakmicu produžio više nego što je trebalo, i može se reći “osakatio” Špance, s obzirom na broj kartona.

Kai Havertz

Trikolori neuvjerljivi, ali u polufinalu

Portugal i Francuska su odigrale jednu izuzetno tvrdu utakmicu bez golova, a to smo predvidjeli i u našem tipu dana. Utakmica je bila tvrda čitavim dijelom, a Portugal je bio za nijansu opasniji protivnik. Bez obzira na to, Francuzi su bili nepogrešivi na penalu, i našli su svoje mjesto među četiri najbolje reprezentacije u Europi.

Za Francusku, penale su realizirali Ousmane Dembele, Youssouf Fofana, Jules Kounde, Theo Hernandez i Bradley Barcola. Za Portugal su uspješni bili Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva i Nuno Mendes, a jedini promašen penal je izveo Joao Felix. Golmani se nisu proslavili, iako je Diogo Costa u prethodnom raspucavanju sa Slovenijom odbranio sva 3 pokušaja.