Liga prvaka - rezultati 17/09: Bavarci pokazali silu!

• Objavio
  • 18 Sep 2024
  • 10:48 AM

Prvi dan novog formata nove sezone UEFA Lige Prvaka je iza nas, a imali smo priliku pratiti čak 6 utakmica i djeluje da su favoriti opravdali svoje uloge upotpunosti:

• Juventus 3:1 PSV

• Young Boys 0:3 Aston Villa

• AC Milan 1:3 Liverpool

• Bayern Munich 9:2 Dinamo Zagreb

• Real Madrid 3:1 Stuttgart

• Sporting 2:0 Lille

Mnogima se sviđa, mnogima se ne sviđa novi format, ali sigurno je da ćemo ove sezone uživati u ogromnom broju utakmica svake sedmice. Prvi dan su obilježile izuzetne kontrole favorita, a za navijače Dinamo Zagreba i neslavni jubilej s obzirom da je ovo najteži poraz u historiji kluba. Vidjeli smo čak 28 golova i imali izuzetno zanimljive utakmice.

Juventus vs PSV

Juve je svoj prvi susret pod novim trenerom riješio u svoju korist, iako su ih kladionice poprilično potcijenile sa kvotom 1,80 na njih. Znamo kako Juve igra na svom terenu u Ligi prvaka, a PSV je to osjetio na svojoj koži.

Posebno navijače raduje što je ova mlada, potpuno reformisana ekipa pokazala želju i nije pala pod pritiskom. Blistao je Kenan Yildiz, a u strijelce su se još upisivali Weston McKennie i Nicolas Gonzalez. PSV je tek u 93. minuti utakmice preko Ismaela Saibarija našao put do mreže i postavio konačnih 3:1 u korist Bianconera.

Young Boys vs Aston Villa

Nisu uspjeli Švicarci pružiti bolji otpor mnogo skupljoj i objektivno kvalitetnijoj ekipi. Aston Villa djeluje kao izuzetno ozbiljna ekipa na početku sezone i nisu dopustili nikakvo iznenađenje. Dosta novca su uložili, i sigurno da su ambicije velike.

Strijelci na utakmici su bili Youri Tielemans, Jacob Ramsey i Amadou Onana koji je ujedno i postavio konačnih 0:3. Ono što može posebno radovati trenera Emerya je podatak da su svi strijelci na duelu vezni fudbaleri, a Amadou Onana se već nametnuo kao jedan od lidera na terenu iako je tek stigao u klub.

AC Milan vs Liverpool

AC Milan je u prvom kolu dočekao starog znanca, koji je objektivno mnogo kvalitetnija ekipa u ovom momentu. Rossoneri su na svom terenu poraženi rezultatom 1:3, ali moglo je sigurno i gore, iako su nakon samo 3 minuta igre dospjeli u vodstvo.

Strijelac gola za AC Milan je bio Christian Pulišić, a Liverpool je do preokreta stigao preko Ibrahime Konatea, Virgila van Dijka i Dominika Szoboszlaija. Pokazao je tim sa Anfielda da se i ove sezone na njih mora obratiti pažnju, iako AC Milan trenutno vjerovatno nije pravi izazov.

Virgil Van Dijk

Bayern Munich vs Dinamo Zagreb

Bayern je pod novim trenerom na idealan način otvorio novu sezonu u UEFA Ligi Prvaka. Djelovalo je to u jednom momentu promjenljivo kada je Dinamo Zagreb postigao 2 gola, ali djeluje da je to samo razljutilo Bavarce da im obilježe taj susret kao najteži poraz u klupskoj historiji.

Da stvar bude još gora, Bayernu su poništena 2 gola tako da je rezultat umjesto konačnih 9:2 mogao biti i gori po goste. Najbolje ocijenjen igrač prvog dana, a vrlo vjerovatno i prvog kola je Harry Kane koji je čak 4 puta pronalazio put do mreže.

Pored kapitena Engleske reprezentacije, strijelci za Bayern su bili Raphael Guerreiro, Michael Olise 2x, te Leroy Sane i Leon Goretzka koji su svoju priliku dobili sa klupe. Dinamo je na trenutak ozbiljno zabrinuo domaćina golovima Brune Petkovića i Takuya Ogiware.

Real Madrid vs Stuttgart

Najtrofejniji klub u historiji takmičenja je još jedanput slavio, ali to ni ovoga puta nije bilo sjajno. Gosti su bili dosta konkretnija ekipa na terenu, i da nije bilo fenomenalnog Thibauta Courtoisa na golu, rezultat bi zasigurno bio drugačiji.

Ipak, kvalitet onih najvećih je upravo u tome da bilježe pobjede i kada ne igraju sjajno. Galacticosi su slavili pobjedu rezultatom 3:1. Strijelac pogotka za goste je bio Deniz Undav, dok su za domaće gol postizali Kylian Mbappe, Antonio Rudiger i mladi Endrick koji sjajno koristi svoje minute.

Kylian Mbappe

Sporting vs Lille

Sporting bi ove sezone mogao biti jedno od najprijatnijih iznenađenja u Ligi prvaka, a to su već u prvom kolu pokazali performansom protiv sjajne ekipe Lilla. Svih 90 minuta su bili potpuno mirni i kontrolisani kao da svi ovi momci iza sebe imaju bezbroj velikih utakmica.

Lille je bio gotovo bezopasan, samo 3 puta su uputili udarac dok su domaći 18 puta prijetili. Prvi gol je postigao Viktor Gyokeres o kojem se izuzetno puno priča, a konačnih 2:0 za Sporting je postavio Zeno Debast.