EURO 26/06: Poznati su svi parovi osmine finala!

• Objavio
  • 27 Jun 2024
  • 08:15 AM

Trinaesti dan UEFA EURA je iza nas, a imali smo priliku da pratimo 4 duela koja su nam dala rasplet grupa E i F. Ovim duelima je kompletirana grupna faza, a poznati su svi parovi osmine finala.

• Slovačka 1:1 Rumunija

• Ukrajina 0:0 Belgija

• Češka 1:2 Turska

• Gruzija 2:0 Portugal

Grupa E nam je donijela ono što se u neku ruku i očekivalo, remi Slovačke i Rumunije, a Belgija i Ukrajina su također remizirali pa je tako Ukrajina sa 4 boda završila svoj put na EURU. Rumuni će sa prve pozicije u knock-out fazu, Belgijanci sa druge a Slovaci sa treće.

Grupa F nam je donijela šokantan epilog, veliko iznenađenje koje je kreirala Gruzija savladavši Portugal. Turska je imala sve u svojim rukama, a Češkoj je samo pobjeda išla u prilog. Česi su na kraju posljednji u grupi, Gruzija sa 4 osvojena boda prolazi kao treća, Turska je druga, a prvo mjesto je pripalo Portugalu već nakon druge utakmice.

Slovaci i Rumuni kao što se i očekivalo..

Već nekoliko dana se spekulise o tome da li će Slovačka i Rumunija remizirati, pa tako izboriti plasman u osminu finala. Sve selekcije u grupnoj fazi su imale isti broj bodova, pa je moguće da se i kalkulisalo, ali to sada možemo samo nagađati.

Strijelac gola za Slovačku u 24. minuti utakmice je bio Ondrej Duda, da bi 13 minuta kasnije iz penala izjednačio Razvan Marin i postavio konačnih 1:1. Duel je krenuo zanimljivo, ali poslije postignutih golova gotovo da uzbuđenja nije ni bilo, a nije bilo ni potrebe za nekim rizikom.

Slovačka nogometna reprezentacija

Belgija ponovo neubjedljiva

Belgija je teškom mukom izborila remi protiv Ukrajine i kao drugoplasirana nastavila svoj put na EURU. Puno teže je to izgledalo nego što se očekuje, ali na kraju je bitan jedino epilog. Ukrajina je sa 4 osvojena boda četvrtoplasirana reprezentacija, te je završila svoj put na EURU.

Tim koji predvodi Kevin de Bruyne će na megdan Francuskoj reprezentaciji, a ako budu igrali ovako, i neubjedljivi Francuzi bi mogli biti pretežak zadatak za njih. Morat će Domenico Tedesco promijeniti nešto u igri svoje ekipe, ali teško da raspolaže kvalitetom kao što su prethodni treneri Belgije.

Jeremy Doku

Češka sa igračem manje bez puno šanse

Češka i Turska su se sastale u jednom direktnom duelu za prolazak u daljnji tok takmičenja, a može se reći da je Češka već u 20. minuti utakmice ostala bez šanse kada je ostala sa igračem manje na terenu. Iskusni Antonin Barak je ostavio svoju ekipu na cijedilu nakon 2 izuzetno neoprezna starta.

Strijelac gola za Češku Republiku je bio Tomas Soucek, a za Tursku su pogađali kapiten ekipe Hakan Calhanoglu i Cenk Tosun koji je postavio konačnih 1:2. Sigurno da bi Češka uz malo više sreće puno bolje prošla na ovom EURU, ali morat će čekati na svoju priliku, iako su u svakoj utakmici bili konkuretni na terenu.

Cenk Tosun

Gruzija priredila najveće iznenađenje EURA

Gruzija je sa samo jednim osvojenim bodom izašla na megdan Portugalu koji je već kao prva reprezentacija iz grupe prošao u osminu finala, a rijetko ko im je davao šanse. Gruzija je rano došla u vodstvo, a Portugal sa više od 20 šuteva nije mogao da izjednači.

Strijelci golova za Gruziju su bili Khvicha Kvaratskhelia i sjajni Georges Mikautadze koji je u 57. minuti postigao gol iz penala, i tako postavio konačnih 2:0 Važno je napomenuti da Mikautadze ima 3 gola i jednu asistenciju, te da je za sada najbolji strijelac UEFA EURA. Gruzija će ipak imati jako težak zadatak s obzirom da je njihov protivnik u osmini finala Španija.

Parovi osmine finala

Izbor se sužava, a u periodu od 29.06 pa do 02.07 ćemo pratiti duele osmine finala. Velika iznenađenja su se dešavala, a na kraju se može reći da su Hrvatska i Mađarska najveća razočaranja u grupnoj fazi.

Parovi osmine finala UEFA EURA 2024 su:

• Švicarska vs Italija (29.06 - 18:00h)

• Njemačka vs Danska (29.06 - 21:00h)

• Engleska vs Slovačka (30.06 - 18:00h)

• Španija vs Gruzija (30.06 - 21:00h)

• Francuska vs Belgija (01.07 - 18:00h)

• Portugal vs Slovenija (01.07 - 21:00h)

• Rumunija vs Nizozemska (02.07 - 18:00h)

• Austrija vs Turska (02.07 - 21:00h)

Ako pričamo o tome koje selekcije su najviše pokazale, za sada se nametnula Španija koja je jedina maksimalna nakon 3 utakmice. Portugal i Njemačka su također izgledali jako dobro, uprkos nešto lošijoj igri u posljednjem kolu.